Glossary entry

Polish term or phrase:

orzeka kastoryjnie

English translation:

całość: may only reverse and remand but not amend judgments

Added to glossary by Angren
Nov 26, 2013 20:13
10 yrs ago
18 viewers *
Polish term

orzeka kastoryjnie

Polish to English Law/Patents Law (general)
Naczelny Sąd Administracyjny orzeka zaś wyłącznie kasatoryjnie.

Discussion

* „Cassatory”, oczywiście.
Kasatoryjność a kasacyjność to dwie różne rzeczy, choć nieco pokrewne. "Kasatoryjne" jest także orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, uchylające decyzję administracyjną bez jej zmiany. Natomiast orzekanie kasacyjne to rozpoznawanie kasacji.

Dopiero na jakimś bardzo teoretycznym poziomie zauważa się np. kasacyjność apelacji w polskim procesie karnym albo kasacyjność kontroli decyzji administracyjnych przez WSA i stwierdza się, że z punktu widzenia teorii "tak naprawdę" mamy tam do czynienia z kasacjami. W prawie obowiązującym jednak to są 2 różne rzeczy.

Jeszcze raz: Kasacyjnie – rozpoznając kasację. Kasatoryjnie – uchylając i przekazując do ponownego rozpoznania lub ewentualnie umarzając postępowanie. "Kasatoryjność" zasada się na rodzaju orzekania, a "kasacyjność" na rodzaju skargi, która prowadzi do tego orzekania.

Proposed translations

+1
11 hrs
Selected

całość: may only reverse and remand but not amend judgments

Można oczywiście etymologicznie kombinować z dosłownym tłumaczeniem i stworzyć pojęcie "cassotory judgment", "rules cassatorily" itd., ale coś takiego zrozumieją chyba tylko prawnicy z sąsiednich krajów.

Różnica między orzeczeniem kasatoryjnym a reformatoryjnym (reformacyjnym lub po prostu reformacją orzeczenia) polega na tym, że w tym pierwszym przypadku sąd kontrolujący może jedynie uchylić orzeczenie i przekazać sprawę do ponownego rozpoznania, czyli z powrotem do sądu, który wydał wyrok (lub ewentualnie postanowienie, a w przypadku sądów administracyjnych czasem także organowi, który wydał decyzję administracyjną).

Chodzi nie tylko o rozwiązanie systemowe. Każde orzeczenie uchylające i przekazujące do ponownego rozpoznania nazywa się orzeczeniem kasatoryjnym. Orzeczenia takie zapadają również na szczeblu apelacyjnym w sądownictwie cywilnym i karnym. W sądownictwie administracyjnym z kolei także na etapie kontroli decyzji administracyjnej przez Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Natomiast "kasacja" to nadzwyczajny środek zaskarżenia przysługujący od orzeczeń sądowych. W procedurze cywilnej i karnej oznacza to kasację od prawomocnego orzeczenia przede wszystkim sądu II instancji (niezależnie czy jest to sąd apelacyjny, czy sąd okręgowy orzekający w II instancji po kontroli wyroku sądu rejonowego, który orzekał w I instancji). W procedurze sądowoadministracyjnej WSA jest co prawda I instancją, ale on także kontroluje decyzję wydaną już przez dwuinstancyjny pion administracji państwowej, więc nie mnoży się tej kontroli w nieskończoność.

Proponuję zajrzeć do ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Skargę kasacyjną regulują art. 173 i następne.

Natomiast to, czym jest orzekanie kasatoryjne (nie: kasacyjne! kasacyjne to po prostu rozpoznawanie kasacji) oddaje art. 185 § 1:

"Naczelny Sąd Administracyjny w razie uwzględnienia skargi kasacyjnej *uchyla zaskarżone orzeczenie w całości lub w części i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania sądowi, który wydał orzeczenie*, a gdyby sąd ten nie mógł rozpoznać jej w innym składzie innemu sądowi.".

Przekazuje po uchyleniu. Sam tego nie rozpoznaje merytorycznie. Na tym polega kasatoryjność jego orzekania.

Nawiasem mówiąc nie jest tak do końca prawdą (obecnie przynajmniej), że NSA orzeka wyłącznie kasatoryjnie. NSA (pozostając sądem kasacyjnym) ma kompetencję do orzekania w sposób podobny do reformatoryjnego. Art. 188:

"Jeżeli nie ma naruszeń przepisów postępowania, które mogły mieć istotny wpływ na wynik sprawy, a zachodzi jedynie naruszenie prawa materialnego, Naczelny Sąd Administracyjny może uchylić zaskarżone orzeczenie i *rozpoznać skargę*. W tym przypadku Sąd *orzeka na podstawie stanu faktycznego przyjętego w zaskarżonym wyroku*.".

Nie jest to co prawda reformacja (czyli zmiana) orzeczenia niższej instancji (czyli WSA), ale efekt jest ten sam, bo NSA wydaje orzeczenie merytoryczne (czyli dotyczące meritum kontroli zaskarżonej decyzji administracyjnej).
Peer comment(s):

agree Frank Szmulowicz, Ph. D. : Your argument appears irrefutable, kasatoryjnie or otherwise.
8 hrs
Something went wrong...
4 KudoZ points awarded for this answer. Comment: "Bardzo dziękuję za tę propozycję i obszerne wyjaśnienia."
-1
12 mins

X court handles appears only, considers appeals only, X court is an Appellate court

Kasatoryjnie -- not kastoryjnie.

--------------------------------------------------
Note added at 13 mins (2013-11-26 20:26:39 GMT)
--------------------------------------------------

Appeals of course -- not appears -- I am not sure how it got typed like that
Note from asker:
Oczywiście, że "kasatoryjnie", literówka, po całym dniu, już mnie zmęczenie dopada:(
Peer comment(s):

disagree Łukasz Gos-Furmankiewicz : Absolutely not. "Kasatoryjnie" means the appellate court can only reverse and remand but can't reform the judgment.
11 hrs
Something went wrong...
Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search