Nov 8, 2008 16:37
15 yrs ago
4 viewers *
English term

tongue weight

English to Polish Tech/Engineering Metrology
Dotyczy błędów pomiaru (przy pomiarach jachtów)

Measurement techniques and reproducibility
Technique :
• Do not measure a quantity as the difference between two values, e.g. skin thickness, large tare weight, etc.
• The use of two scales (or tongue weight) is to be discouraged.

Jakiś rodzaj wagi? A może sposób ważenia? Znalazłam tylko "tongue weight" przy holowaniu samochodów, ale to zupełnie nie ten kontekst.

Discussion

Michal Kozlowski Nov 10, 2008:
Polangmar, po ang. też ktoś miał kłopot jak to nazwać, to wcale nie jest jakiś ogólnie przyjety termin. Próbujemy nazwać rzecz. A jak byś nazwał po polsku taki sposób ważenia (gdybyś nigdy nie słyszał o tongue weight)?
Polangmar Nov 10, 2008:
To wszystko prawda - jednak w dalszym ciągu nie rozumiem, na jakiej zasadzie "tongue" znaczy "dźwigniowy".:-(
Michal Kozlowski Nov 10, 2008:
Polangmar, nie ma znaczenia czy poprzecznie, czy nie i czy przylega, czy nie. Tego rodzaju ważenie jest trudne, bo trzeba znac odległośći środka ciężkości jachtu od punktu podparcia i od wagi, co może być nierealne. Dlatego odradza się ten sposób.
Polangmar Nov 9, 2008:
Michale, trzeba było od razu napisać, że jacht ustawia się na tych deskach poprzecznie - muszę sobie teraz przekręcić wszystko o 90 stopni...;(
Polangmar Nov 9, 2008:
Teraz przeczytałem o piątoklasiście. Owszem, obliczy on w ten sposób ciężar jednorodnej belki - przy masie rozłożonej nierównomiernie nie dokona tego najlepszy inżynier.
Polangmar Nov 9, 2008:
Taki sposób (z jedną wagą) jest możliwy, jeśli ciężar jachtu jest rozłożony równomiernie na całej jego długości; jeśli nie jest, można potem podstawić wagę z drugiej strony, a podporę w identyczne miejsce, co przedtem waga. Ale w tym momencie całkiem odchodzimy od słowa "tongue".
robwoj Nov 9, 2008:
Co do tych proporcji, to rzeczywiście trzeba znać położenie środka ciężkości i dlatego to nie zalecana metoda (chociaż pewnie maszt powinien być w środku, ale czy na pewno?)
robwoj Nov 9, 2008:
Jacht ściąga się z przyczepy wciągarką i po postawieniu na podłożu/gruncie podstawia wagi (unosząc jakimś lewarkiem) lub na jednej wadze i podpiera drugi koniec w przypadku "tongue weight", a w ogóle jest to niezalecane czy też nie polecane.
Polangmar Nov 9, 2008:
Odpowiem tutaj: Nie twierdzę, że jacht JEST ważony na przyczepie; jacht MÓGŁBY być ważony na przyczepie (np. dla wygody, gdyż może być łatwiej wjechać na wagę przyczepą niż ściągać jacht dźwigiem, aby zważyć go osobno).
Polangmar Nov 9, 2008:
Mam inną koncepcję. Prawdopodobnie ważenie za pomocą dwóch wag to właśnie jest ważenie głównej masy jachtu na jednej wadze i masy „wystającej” („przechylającej się” w dół) na drugiej. Ponieważ jacht jest na przyczepie, tą masą „opadającą” jest dyszel (plus pewna część masy jachtu). Wniosek z tego taki, że „or” najprawdopodobniej oznacza tutaj „czyli” ( http://je.pl/syh3 :)).
Polangmar Nov 9, 2008:
Michale, nie ma mowy o dyszlu, a jest mowa o deskach? Czyli "tongue" znaczy "deski"? Żeby choćby próbować "ważenia dźwigniowego", trzeba by znać dokładne położenie punktu nacisku jachtu na te deski, aby ułożyć proporcję. Jest to nierealne, gdyż jacht nie będzie przylegał do desek w jednym punkcie, lecz na pewnej ich długości, czyniąc pomiar zupełnie niewykonalnym. Równie dobrze mogliby odradzać ważenie jachtu „na oko”.
Michal Kozlowski Nov 9, 2008:
Tam w ogóle nie ma mowy o żadnej przyczepie czy dyszlu. Chodzi o to, żeby nie ważyć jednocześnie na dwóch wagach, łącząc je jakimiś deskami, ani nawet na jednej wadze, gdy te deski oparte są z jednej strony o coś innego (niż wagę).
Joanna Rączka (asker) Nov 9, 2008:
Chłopaki Ja nikogo nie wyśmiewam, głupia jestem, to pytam, a że nie bardzo rozumiem (przez wrodzoną tępotę), to trzeba mi więcej i jaśniej tłumaczyć. Dla was może to wszystko widać, a mi ten hak i przyczepa zupełnie do ważenia jachtów nie pasuje. Chociaż zaczynam powoli kapować, o co Polangmarowi chodzi, pewnie narysować byłoby prościej, niż to opisać.
Polangmar Nov 9, 2008:
Zgadza się - z tym, że przy ważeniu nie ma haka, bo przyczepa nie jest podczepiona do pojazdu holującego. Przy okazji: wcale nie odniosłem wrażenia, że Joanna wyśmiewa moją odpowiedź.
robwoj Nov 9, 2008:
Wagę jachtu można określić z siły nacisku na hak co nie jest zalecane. W kontekście i w naszych linkach wszystko widać. Co do wyśmiewania odpowiedzi Polangla to jestem do tego od dawna przyzwyczajony. Niektórzy tal mają.
Polangmar Nov 9, 2008:
Dokładnie taki jest sens mojej odpowiedzi: nie należy ważyć z przyczepą - bo trzeba mierzyć obciążenie dyszla, co daje nieścisłości. Owszem, mogą być i inne powody, aby nie ważyć z przyczepą, ale w przedmiotowym punkcie chodzi właśnie o wymieniony.
Joanna Rączka (asker) Nov 9, 2008:
Ważenie z przyczepą jest niezalecane w punkcie 1., jako pomiar różnicy pomiędzy dwoma wartościami - błędy przypadkowe dwóch pomiarów mogą się dodawać. Gdyby nawet tak nie było, nie widzę uzasadnienia ważenia z przyczepą. Łatwiej przecież zważyć sam jacht niż kombinować z dwoma pomiarami (przyczepa+jacht i sama przyczepa), żeby uzyskać ciężar jachtu. Jacht regatowy jest albo na tyle lekki, żeby można było go ręcznie przenieść i położyć na wadze, albo na tyle ciężki, że na miejscu musi być dźwig (zwykle w marinach jest travelift, albo wynajmuje się dźwig samojezdny) do wodowania i ten sam dźwig może kłaść łódki na wadze. Nadal nie jestem przekonana do ważenia z przyczepą i jeszcze podpierania dyszla - po co, jak prościej jest bez przyczepy i żadnego dyszla nie trzeba podpierać.
Polangmar Nov 9, 2008:
"Ważenie jachtu na przyczepie, a potem samej przyczepy (to jeszcze mogłoby mieć sens..." Zgadza się, mogłoby mieć sens, ale to odradzają – gdyż jacht zapewne nie będzie na tej przyczepie podparty w środku ciężkości i trzeba by zmierzyć obciążenie drugiego punktu podparcia, czyli właśnie dyszla, po czym dodać do wagi „głównej” jachtu to obciążenia dyszla i odjąć wagę przyczepy. Nie wiadomo jednak, jaka część obciążenia dyszla pochodziłaby od samego jachtu, a jaka od przyczepy (która przecież też ma swoją wagę i też nie musiałaby być podparta w środku ciężkości, więc mogłaby obciążać dyszel – w nieznanym stopniu). Taki sposób pomiaru byłby niepewny/nieścisły, więc nie jest zalecany.
Wojciech Sztukowski Nov 9, 2008:
OK Moja odpowiedź faktycznie wydaje się błędna. Wnioskowałem tylko na podstawie zdjęć. Na podstawie pozostałych dwóch z pewnością można coś wywnioskować.

Proposed translations

1 day 3 hrs
Selected

ważenia dźwigniowego

Chodzi o to, żeby nie ważyć w sposób pokazany tutaj: http://curtmfg.com/index.cfm?event=pageview&contentpieceid=1... . Przyczepa nie ma nic do rzeczy. (Na tym rysynku w miejscu, gdzie jest sprzęg przyczepy powinien leżeć jacht. Chodzi o samą zasadę ważenia.) Nie należy tego stosować, bo do obliczenia cięzaru, trzeba znać położenie środka ciężkości jachtu względem dźwigni.

--------------------------------------------------
Note added at 1 day3 hrs (2008-11-09 19:52:17 GMT)
--------------------------------------------------

'ważenie dźwigniowe', rzecz jasna...
Something went wrong...
4 KudoZ points awarded for this answer. Comment: "Bingo! Dziękuję wszystkim za dyskusję. A Tobie Michale za przystępne i logiczne wyjaśnienie."
52 mins

waga dynamometryczna

Jako ogólna nazwa kategorii wag, w których podwieszenie/położenie ciężaru koniec końców (za pośrednictwem sprężyny) powoduje ruch wskazówki na wyskalowanej tarczy. Mniej więcej coś podobnego wychodzi z Wyszukiwarki Grafiki Google.

Być może zniechęcają do tego ze względu na nieprecyzyjność pomiaru (liczne elementy mechaniczne, trudna do skalibrowania sprężyna?).
Note from asker:
To nie to. W dalszej części tekstu wyraźnie dopuszczają wagi sprężynowe do ważenia lekkich mieczówek.
Peer comment(s):

neutral Polangmar : Co to znaczy "koniec końców"? (Pomijam na razie błędność odpowiedzi, jako że pewność niska, więc świadomość zgadywania wysoka.:))
9 hrs
Na końcu łańcucha przenoszenia siły, że tak powiem. Termin prawdopodobnie prawidłowy, ale zapewne nie w tym kontekście.
Something went wrong...
9 hrs

1. obciążenie dyszla 2. waga do mierzenia obciążenia dyszla

Należy ważyć jacht jako całość. Nie należy go ważyć na dwóch wagach, ani też na przykład na przyczepie (zakładamy oczywiście, że waga przyczepy jest znana lub można przyczepę zważyć osobno, więc teoretycznie można by tę wagę później odjąć od wagi całości) i dodawać do tego obciążenia dyszla - jest to też wariant rozłożenia ciężaru na dwie wagi (na dwa punkty). Obciążenie dyszla to ok. 10% wagi jachtu.

Waga do mierzenia obciążenia dyszla w przyczepie campingowej jak i towarowej.
http://tinyurl.com/6ogw6f

towing tongue overall length - długość całkowita dyszla
http://tinyurl.com/5mh57b

obciążenie dyszla
http://tinyurl.com/62b7w9

--------------------------------------------------
Note added at 9 hrs (2008-11-09 02:31:08 GMT)
--------------------------------------------------

Poprawka: obciążenie dyszla nie powinno przekraczać 10% wagi całości (ładunek/jacht + przyczepa).

Tongue weight
The downward weight applied by the towable equipment on the hitch ball. Generally tongue weight should not be more than 10% of the gross trailer weight.
Also see: weight distribution system.
http://tinyurl.com/5dn9hx
Note from asker:
I co z tego, że w guglu bądź ile, jak do kontekstu ma sie jak przysłowiowy piernik do wiatraka. Te wszystkie holownicze dyszle, jak wspominałam, już wcześniej widziałam, tylko ciągle związku nie widzę. To nie ma nic wspólnego z holowaniem jachtów na przyczepach, to jest pomiar do regat. Waży się przed regatami kadłub (i osprzęt i załogę, moją koleżanka, która wyczynowo pływa w meczach, musiała kiedyś przez noc schudnąć kilo), chodzi o to, że przepisy określają dopuszczalny ciężar i nie może być ani mniej ani więcej. Nawet idąc tym tropem - ważenie jachtu na przyczepie, a potem samej przyczepy (to jeszcze mogłoby mieć sens, choć technicznego uzasadnienia nie widzę), to co ma do tego dyszel przyczepy?
Czy możesz wyjaśnić, na jakiej podstawie twierdzisz, że jacht jest ważony na przyczepie?
Something went wrong...
-1
22 hrs

ważenie/obciązenie pośrednie

Całość tego punktu byłaby następująca: Odradzamy stosowania dwu wag (lub ważenia pośredniego)
The downward weight applied by the towable equipment on the hitch ball. Generally tongue weight should not be more than 10% of the gross trailer weight.
Also see: weight distribution system.
http://tinyurl.com/5dn9hx


--------------------------------------------------
Note added at 1 dzień  4 godz. (2008-11-09 21:02:38 GMT)
--------------------------------------------------

To nie ma nic wspólnego z dyszlami itp. Gdy jacht jest bardzo ciężki i nie ma odpowiedniej wagi i możliwości aby go zważyć wtedy można podstawić dwie mniejsze wagi jedną od rufy drugą od dzioba. Jeśli jest tylko jedna mała waga, wtedy rufę (lub dziób) podeprzeć jakąś rurą (podparcie obrotowe), a drugi koniec tego biednego jachtu oprzeć na wadze. No i według wiedzy chyba piątoklasisty obliczyć ciężar/wagę. Pozdrawiam kolegów inżynierów. PS. Odnośnie wyśmiewania, proszę przeczytać negatywną opinię Polangmara.
Peer comment(s):

disagree Polangmar : Co to jest "ważenie/obciążenie pośrednie"? Łącznie z podstawą/przyczepę? To wcale nie jest odradzane, jeśli można dokonać tego na jednej wadze. Poza tym obciążenie pośrednie to "transmitted/intermediate load": http://je.pl/jy0n .
2 hrs
neutral Michal Kozlowski : jeśli podeprze się rufę (nawet 'podparciem obrotowym':-))) ), to wskazania wagi będą błędne. Taaa, piątoklasiści mogliby tu korepetycji udzielać :-)))
16 hrs
Something went wrong...
Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search